Żurawina suszona - pochodzenie
Prozdrowotne właściwości żurawiny suszonej znane są od wieków, kiedy to ludzie wykorzystywali ją do przygotowywania różnego rodzaju środków leczniczych. Już wtedy doceniano ją nie tylko za wspaniały, słodki smak, ale przede wszystkim leczniczy i profilaktyczny wpływ na niektóre schorzenia. Działanie żurawiny było szczególnie wykorzystywane przez rdzenne ludy plemienne w Ameryce, skąd najprawdopodobniej została przywieziona przez żeglarzy do Europy. Ciekawostka głosi, że w Nowej Anglii spożywano dziką żurawinę bogatą w witaminę C, aby zapobiegać szkorbutowi. Obecnie żurawinę uprawia się niemal wszędzie na świecie - można to robić także w przydomowym ogródku.
Suszona żurawina - przetworzenie i zastosowanie w kuchni
Żurawina jest zimozieloną krzewinką, która rośnie na podmokłym terenie. Zbiory trwają od połowy września do początku listopada. Odpowiednio przeprowadzony proces suszenia żurawiny powoduje, że na dłużej zachowuje ona swoją przydatność do spożycia. Podobnie jak w przypadku innych suszonych owoców, żurawina oddaje wodę, a zwiększa się w niej ogólna zawartość cukru. Po przetworzeniu traci nieco witamin i minerałów, jest jednak bardziej przyswajalna przez organizm człowieka, ponieważ owoce świeże bywają zbyt cierpkie, aby można było je zjeść.
W formie suszonej posłuży nie tylko jako samoistna przekąska, ale także jako wspaniały i pyszny dodatek do dań mięsnych, deserów czy owsianek. Możemy ją również spotkać w niektórych wariantach mieszanki studenckiej.
Zawarte w żurawinie witaminy i minerały
Owoce żurawiny zawierają duże ilości cennych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witamin A, E, C i z grupy B. Substancje zawarte w żurawinie to również minerały: potas, fosfor, jod, magnez, żelazo czy sód.
Co ważne, żurawina posiada także naturalne barwniki, które ochraniają naczynia krwionośne, pokaźne ilości błonnika i karotenu.
Wartości odżywcze żurawiny dla naszego organizmu wynikają ponadto z bioaktywnych związków roślinnych i przeciwutleniaczy (szczególnie polifenoli), które się w niej znajdują. Najwięcej jest ich w skórce, dlatego zalecane jest spożywanie żurawiny świeżej i suszonej, aby dostarczyć naszemu organizmowi kwercetyny (najobficiej występujący polifenol przeciwutleniający), peonidyny i kwasu ursolowego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Dlatego produkty zawierające żurawinę oraz inne owoce suszone powinny być stałym elementem naszej codziennej diety.
Wartości zdrowotne i odżywcze żurawiny suszonej
Od bardzo dawna wiadomo już o tym, że żurawina ma niezwykle korzystny wpływ na pęcherz, poprawiając stan całego układu moczowego. Dlatego poleca się ją przede wszystkim w leczeniu i profilaktyce zapalenia pęcherza moczowego, które objawia się częstym i bolesnym oddawaniem moczu. Zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety niż mężczyźni, choć i oni miewają problemu tego typu, szczególnie w przypadku przerośniętej prostaty. Najnowsze badania pokazują także, że żurawina może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych i ich narastaniu.
Lecznicze właściwości żurawiny wychodzą jednak daleko poza leczenie infekcji dróg moczowych - może ona również zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Przyczynia się do spadku poziomu stresu oksydacyjnego wywołanego przez przewlekłe zapalenie oraz poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne, stabilizując ciśnienie. Właściwości zdrowotne to także ochrona komórek przed niezwykle szkodliwym uszkodzeniem i zmniejszenie ryzyka gromadzenia się w tętnicach cholesterolu - dzięki czemu może hamować rozwój miażdżycy.
Ponadto żurawina suszona cięta może okazać się pomocna w profilaktyce próchnicy, ponieważ zwalcza bakterie, które ją wywołują. Jak widać, żurawina stosowana jest jako środek leczniczy lub profilaktyczny wielu chorób i dolegliwości, zdecydowanie warto więc włączyć ją na co dzień do swojej diety.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - przygotowaliśmy dla Państwa szeroki wybór smacznej i zdrowej żurawiny.