Od bardzo dawna wiemy już o wspaniałych właściwościach siemienia lnianego, wciąż jednak niewiele z nas włączyło go na stałe do swojej diety. Te niewielkie, brązowe ziarna skrywają w sobie ogromny potencjał prozdrowotny i dietetyczny – mogą okazać się nie tylko bardzo przydatne jako zdrowe uzupełnienie codziennej diety, ale także niezastąpione w profilaktyce i leczeniu niektórych schorzeń. Zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje o siemieniu lnianym – dowiedz się, jakie ma właściwości i wpływ na zdrowie, a także jak jeść i pić siemię lniane!
Zbawienny wpływ siemienia lnianego
Cenne, brązowe i oleiste ziarna lnu zaliczane są przez wielu ekspertów do zdrowej żywności o wspaniałych właściwościach prozdrowotnych. Są powszechnie dostępne na rynku zarówno w postaci całych ziaren, jak i w formie zmielonej – swoją dietę można urozmaicić również olejem lnianym, który wspiera odporność i wzmacnia organizm. Siemię lniane zawdzięcza swoje prozdrowotne i dietetyczne właściwości bogatej zawartości cennych składników aktywnych biologicznie, które przyczyniają się do utrzymania równowagi zdrowotnej w organizmie człowieka.
Zastosowanie zdrowotne siemienia lnianego obejmuje profilaktykę lub pomoc w leczeniu takich chorób, jak między innymi refluks, wrzody żołądka, zaparcia, biegunki i wzdęcia, kaszel i ból gardła, cukrzyca, różnego rodzaju problemy hormonalne, cholesterol oraz nadciśnienie tętnicze. Docenia się także korzystny wpływ siemienia lnianego w profilaktyce nowotworowej i osteoporozy, a także w procesie zdrowego odchudzania.
Właściwości odżywcze nasion lnu
W siemieniu lnianym znajdziemy między innymi błonnik, który zapewnia uczucie sytości, działa niezwykle korzystnie na florę bakteryjną jelit, a ponadto obniża cholesterol. Siemię lniane bogate jest również w lignany, które działają osłonowo na wątrobę i wykazują działania przeciwnowotworowe, a także kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów.
Ponadto ziarna lnu obfitują w sterole roślinne, chroniące przed wolnymi rodnikami, cenne aminokwasy oraz minerały, takie jak potas, magnez, wapń, mangan, cynk, selen i miedź. Są również nieocenionym źródłem kwasu foliowego i witamin, między innymi C, E, K i z grupy B.
Kaloryczność siemienia lnianego wynosi 534 kcal na 100 gramów. Spożywane w rozsądnych ilościach będzie pełnowartościowym uzupełnieniem codziennej diety.
Jak jeść i pić siemię lniane?
Jako jeden z najzdrowszych i najbardziej uniwersalnych dodatków do pożywienia, siemię lniane można jeść na różne sposoby i pod każdą postacią. Świetnie sprawdzi się ono jako posypka do kanapek, dodatek do zup, sałatek i innych dań, a także samodzielnie przyrządzonych słodkości. Często dodaje się je do chleba, gdzie wzmacnia smak i aromat wypieku. Co ważne, możemy jeść siemię lniane tak jak lubimy, ponieważ w każdej postaci dostarczy nam wspaniałych składników odżywczych.
Siemię lniane może również z powodzeniem zastąpić jajka, które są konieczne do zrobienia ciasta czy dań mięsnych – jedna łyżka zmielonego siemienia lnianego w połączeniu z trzema łyżkami wody będzie odpowiadała jednemu jajku. Docenią to przede wszystkim wegetarianie i weganie, a także osoby z alergiami pokarmowymi. Zmielone siemię lniane warto także dodawać do owsianek, jogurtów, kefirów i pozostałych posiłków.
Innym sposobem na spożywanie siemienia lnianego jest przygotowanie z niego kisielu, który samoistnie lub z dodatkiem ulubionych owoców może być smaczną przekąską. Będzie to również dobry sposób na pokonanie biegunki i złagodzenie dokuczliwych objawów choroby wrzodowej, ponieważ kleista konsystencja kisielu z siemienia lnianego ochroni śluzówkę przewodu pokarmowego. Wystarczy zalać dwie-trzy łyżki ziaren lnu szklanką przegotowanej i ciepłej wody, a następnie odstawić na godzinę lub dwie.
Siemię lniane można również spożywać w formie płynnej, do czego potrzebne będą zmielone nasiona. Bardzo popularne jest dodawanie go do koktajli owocowych i/lub warzywnych, aby dodatkowo wzbogacić je w porcję witamin i minerałów. Można jednak po prostu zalać zmielone ziarna połową szklanki ciepłej wody i odstawić na kwadrans – kleista konsystencja oznacza, że napar jest gotowy do wypicia.