Wiele branż jest zainteresowanych aktywnymi składnikami roślin. Choć kiedyś znano się na stosowaniu środków chemicznych do leczenia wszystkiego, nadszedł czas powrotu do natury. W związku z tym naturalne surowce coraz częściej znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, a także w sektorze spożywczym. Ponieważ każda roślina jest wyjątkowa, przyglądanie się im po kolei jest niemalże niemożliwe, jednak warto przyglądnąć się tym naprawdę wyjątkowym, a z pewnością jest nim berberys.
Berberys – pochodzenie i charakterystyka
Terapeutyczne zastosowanie berberysu pospolitego było znane już w czasach starożytnych. Ma długą historię jako lek ziołowy stosowany w leczeniu dolegliwości, w tym reumatyzmu, zapalenia stawów i innych chorób. Ze względu na właściwości lecznicze roślinie nadano wiele nazw, np. potoczne określenia w Polsce Berberysem zwyczajym.
Berberys jest piękną rośliną ozdobną, a także źródłem ważnych substancji biologicznie czynnych (z wyjątkiem kwiatostanu, który jest wykorzystywany w przemyśle). Dziko rosnący berberys europejski jest uprawiany głównie w Europie, choć w wyniku przemieszczania się rośliny można go spotkać także w północnej Afryce i zachodniej Azji. Ozdobne krzewy berberysu mogą rosnąć także w innych regionach świata. Roślina preferuje glebę gliniasto-wapienną z dużą ilością światła słonecznego.
Berberys japoński (Berberis japonica) to rzadko spotykany krzew, który w idealnych warunkach dorasta do trzech metrów wysokości. Jego owoce łatwo przetrzymują zimę i zakwitają pod koniec września. Ciernie berberysu są charakterystyczne.
Najczęściej wykorzystuje się bogactwo berberysu, ponieważ to zadanie jest najprostsze i przynosi natychmiastowe korzyści. Dla porównania, korzenie tej rośliny są rzadziej wykorzystywane. Wynika to z faktu, że usunięcie korzenia powoduje śmierć krzewu. Tymczasem wydaje się, że dziki berberys jest coraz rzadszy w rozmieszczeniu.
Skład oraz właściwości berberysu
Korzeń i owoce berberysu są bogate w związki biologicznie czynne. Berberyna jest związkiem występującym w tej roślinie, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, podobne do działania leków.
Berberyna jest środkiem chemoprewencyjnym o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. Ma również korzystne działanie przeciwzapalne, obniżające ciśnienie krwi i wspomagające pracę wątroby. Berberyna ma również działanie rozkurczowe i przeciwbólowe, zapewniając ulgę w bólu podczas skurczów menstruacyjnych lub biegunki.
Witaminy C i P również pomagają zmniejszyć stan zapalny: C i P, które są w istocie środkami przeciwrodnikowymi. Warto zauważyć, że witamina P składa się z klasy aktywnych związków chemicznych, które współpracują z kwasem askorbinowym w celu zwiększenia jego skuteczności. Możemy więc mówić o wyjątkowo silnej formie witaminy C.
Dlatego berberyna jest uważana za jeden z najsilniejszych antyoksydantów, o udowodnionym korzystnym wpływie na funkcjonowanie całego organizmu. Możemy mówić o wzmocnionej odporności, działaniu antynowotworowym i zapobieganiu starzenia się skóry. Antyoksydanty działają jak antyrodniki, broniąc i chroniąc nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Czerwony pigment w owocach berberyny zawdzięczamy witaminie A, która jest również znana ze swojego korzystnego wpływu na wzrok. Gdyby nie jej udział, metabolizm lipidów i białek byłby ograniczony. Dzięki udziałowi witaminy A tłuszcze są rozkładane, a białka wytwarzane. Witamina A współpracuje również z hormonami płciowymi
Gdzie znaleźć berberys i jak go przyjmować?
Berberys ma długą historię stosowania jako naturalny środek leczniczy. Już święta Hildegarda, "zielarka" i uzdrowicielka, lubiła berberys. Nalewki z berberysu były stosowane w przypadku większości powszechnych chorób. Ponieważ zawierają one tak wiele niezbędnych aktywnych związków chemicznych, nie dziwi fakt, że nalewka z berberysu jest tak popularnym środkiem leczniczym.
Z kolei odwary z berberysu można stosować miejscowo, np. na skórę. Świetnie nadaje się do leczenia łuszczycy, trądziku, atopowego zapalenia skóry lub wrzodziejących ran skóry. Rozcieńczony odwar może być również stosowany jako płukanka na ból gardła.
W skład berberysu wchodzą dwa różne rodzaje ekstraktów, z których jeden jest suplementem diety zwiększającym retencję kwasu askorbinowego. Pomagają one również w różnych problemach trawiennych i schorzeniach związanych ze słabym funkcjonowaniem wątroby. Berberys pomaga również w utrzymaniu zdrowia serca i całego układu krążenia.
Ze względu na ograniczoną zdolność organizmu ludzkiego do przyswajania berberyny, berberysu nie należy przedawkowywać. Chociaż berberys jest korzystny w odpowiedniej dawce, to jednak przedawkowanie może mieć odwrotne skutki, takie jak pogorszenie funkcji wątroby i serca.