Sole mineralne – najważniejsze informacje
Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia i cieszyć się dobrym samopoczuciem warto dowiedzieć się więcej na temat nie tylko zasad odpowiednio zbilansowanego odżywiania się, ale także funkcjonowania naszego organizmu. Ze spożywanego pokarmu pozyskujemy tłuszcze, białka i węglowodany, a także witaminy i minerały. To właśnie te ostatnie składniki odżywcze pełnią kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a ich braki są dotkliwie odczuwalne, wywołując szereg przykrych objawów.
W temacie suplementacji i stosowania różnych preparatów najczęściej mówi się o roli witamin oraz ich wpływie na zdrowie człowieka. Podobny zabieg stosują również niektórzy producenci, którzy oferując kompleksowe suplementy diety na opakowaniu zwracają uwagę konsumentów, wymieniając witaminy A, D, E, K i z grupy B. Warto jednak pamiętać, że minerały są równie ważne do tego, abyśmy mogli na co dzień cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, dlatego nie należy marginalizować ich roli w różnych procesach funkcjonowania naszego organizmu.
Sole mineralne pełnią przede wszystkim funkcję budulcową i regulacyjną, a ich niedobór jest jedną z najczęściej występujących przyczyn zaburzeń zdrowotnych. Wynika najczęściej z wysoko przetworzonej i mało urozmaiconej diety, która nie dostarcza nam tego, czego potrzebuje nasz organizm. Kolejną przyczyną niedoboru soli mineralnych są częste biegunki, wymioty, duża potliwość czy nadmierne wydalanie. Warto zaznaczyć, że przy obecnym trybie życia, który często pełen jest stresu, niewyspania i szybkich, niezdrowych posiłków każdy z nas narażony jest na niedobór soli mineralnych.
Dlatego oprócz zmiany nawyków żywieniowych lub poprawy komfortu życia warto zastanowić się nad suplementacją soli mineralnych. Co ważne, będą one szybkie i proste w przyjmowaniu, a także niezwykle skuteczne. Znajdą je Państwo w ofercie naszego sklepu.
Sole mineralne jako makro- i mikroelementy
Co ciekawe, sole mineralne dzielą się na makro- i mikroelementy, z czego każde z nich pełnią inną rolę w naszym organizmie. Makroelementy są bardzo ważnym elementem budulcowym naszych kości, skóry oraz włosów, występując w dużych ilościach. Należy do nich między innymi:
- Węgiel – jest materiałem wchodzącym w skład budowy struktur komórkowych i podstawowych związków chemicznych, takich jak białka i węglowodany;
- Azot – jako składnik białek, witamin i hormonów, odpowiada przede wszystkim za
wzrost, rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organizmu;
- Fosfor – wchodzi w skład kości, dlatego jego niedobór powoduje krzywicę i zaburzenia przemian metabolicznych;
- Wapń – jako ważny budulec kości, wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór objawia się łamliwością kości, próchnicą zębów i zaburzeniami krzepliwości krwi;
- Sód i potas – uczestniczą w transporcie substancji przez błonę komórkową oraz wpływają na prawidłową pracę komórek nerwowych i mięśniowych;
- Magnez – niedobór objawia się skurczami mięśni, zmęczeniem i ogólnym rozdrażnieniem.
Oprócz tego sole mineralne dzieli się także na mikroelementy, które również są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, choć występują w małych ilościach. Jest to między innymi:
- Żelazo – kluczowe dla układu krwionośnego, wchodząc w skład hemoglobiny;
- Jod – odpowiedzialny za tempo przemiany materii i energii, ważny dla właściwej pracy tarczycy;
- Mangan – wchodzi w skład ważnych enzymów i wpływa na wzrost oraz stan układu kostnego;
- Miedź – uczestniczy w wytwarzaniu hemoglobiny i wchodzi w skład enzymów, które wpływają na proces oddychania;
- Cynk – jako składnik enzymów czynnych, bierze pośredni udział w przemianie białek i węglowodanów, braki w organizmie objawiają się powolnym gojeniem się ran, chorobami skóry i łamliwością paznokci.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.