Piperyna - najważniejsze informacje
Mamy go w swojej kuchni i z pewnością używamy na co dzień do doprawiana różnych potraw - pieprz jest jedną z najbardziej popularnych przypraw na całym świecie. Nie każdy jednak wie, że za jego ostry, wyrazisty i nieco piekący smak odpowiada piperyna. Jej właściwości są jednak dużo szersze. Badania naukowe jasno pokazują, że może mieć ona właściwości wspomagające odchudzanie, a także antybakteryjne i przeciwnowotworowe. Oczyszcza organizm, wykazując działanie moczopędne i pobudzające do szybszego pozbywania się produktów przemiany materii.
Co ciekawe, piperyna to alkaloid, który znajduje się przede wszystkim w wierzchniej okrywie ziarna pieprzu. Jej ilość może zmieniać się w zależności od konkretnego gatunku - w czarnym pieprzu stężenie piperyny może mieć od 2 do 9% suchej masy owocu, a w długim gatunku pieprzu około 4%. Ważne jest także to, że zawartość piperyny modyfikują czynniki środowiskowe, takie jak klimat, warunki wzrostu czy pochodzenie rośliny.
Właściwości piperyny są bardzo interesujące - ma ona postać lśniących, długich i bezbarwnych (czasem też lekko żółtych) kryształów, które ulegają roztopieniu w około 128ºC. Ponadto jest dobrze rozpuszczalna w benzynie, etanolu czy chloroformie, a słabo w wodzie.
Cenne właściwości i zastosowanie piperyny w odchudzaniu
Badania pokazują, jak duży wpływ może mieć piperyna na odchudzanie. Wzmaga proces wytwarzania ciepła, czyli termogenezy, w czasie którego organizm spala zbędne kalorie oraz proces lipolizy, czyli po prostu spalanie tkanki tłuszczowej. Piperyna pomaga więc pozbyć się zbędnych kilogramów, o ile jej suplementacja połączona jest ze zdrowym i zrównoważonym sposobem odżywiania się oraz regularną aktywnością fizyczną. Ekstrakt z owoców czarnego pieprzu posiada także szereg właściwości, które w inny sposób pobudzają metabolizm, wchłanianie składników odżywczych i przyśpieszają proces spalania tłuszczu - badania pokazały, że może przyczynić się do blokowania komórek tłuszczowych. Nie zastąpi jednak zdrowego trybu życia.
Na co jeszcze można stosować piperynę - właściwości zdrowotne
Substancja, jaką jest ekstrakt z czarnego pieprzu (piper nigrum, black pepper) wykazuje również działanie przeciwutleniające (zwalcza uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, utrzymując wysokie stężenie glutationu), przeciwpłytkowe (hamuje agregację płytek krwi) oraz hepatoprotekcyjne. Suplement diety z piperyną może być także po konsultacji z lekarzem jako środek wspomagający kurację przeciwdepresyjną i przeciwzapalną, wykazując jednocześnie właściwości antynowotworowe oraz właściwości antybakteryjne (podobnie jak kurkumina). Ekstrakt z pieprzu czarnego jako element zróżnicowanej diety może przyczynić się również do spadku hormonów tarczycowych i pomóc osiągnąć efekt podobny do leków na nadczynność tarczycy.
Ponadto działanie piperyny sprowadza się do pobudzenia wydzielania soków żołądkowych (nie tylko ze względu na ostry smak), co znacznie ułatwia trawienie - tak więc piperyna pobudza metabolizm. Poprawia ukrwienie układu pokarmowego, co korzystnie wpływa na zwiększenie przyswajania substancji odżywczych z przyjmowanego pożywienia, co jest szczególnie ważne w przypadku beta-karotenu. Osoby zmagające się z cukrzycą docenią także to, że przy odpowiednim dawkowaniu może zmniejszać stężenie glukozy we krwi.
Suplementacja piperyny - zdrowe preparaty z piperyną
Piperyna jest substancją, na bazie której powstaje wiele suplementów diety, dostępnych w kapsułkach i tabletkach (największą popularnością cieszy się opakowanie 120 tabletek). Ma ona szerokie zastosowanie, piperyna może pomóc między innymi zachować odpowiedni poziom glukozy we krwi, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i wzmaga wchłanianie niektórych witamin czy minerałów (m.in. selen).