Warto wiedzieć, że oleje kokosowe uznawane są jako jedne z najzdrowszych na świecie. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim kwasy tłuszczowe nasycone (laurynowy, palimitynowy, kaprylowy i stearynowy) oraz nienasycone (oleinowy – omega-9 i linolowy omega-6).
Oleje kokosowe – charakterystyka
Dzięki temu z powodzeniem jest wykorzystywany nie tylko w kuchni do przygotowywania pysznych posiłków, ale także w kosmetyce do pielęgnacji ciała.
Oleje kokosowe to oleje roślinne wytwarzane są z kopry, czyli twardego miąższu orzechów kokosowych. Po zbiorach jest ona podgrzewana i tłoczona, a później pozostawiona do wystygnięcia. W temperaturze pokojowej olej kokosowy przybiera postać białej, twardej masy. Natomiast po podgrzaniu zmienia barwę na jasnożółtą ze względu na zawarte w nim tłuszcze, uwalniając wspaniały zapach kokosa.
Co ważne, w olejach kokosowych znajdują się nasycone kwasy tłuszczowe, które posiadają średniej długości łańcuchy węglowe, czyli średnio łańcuchowe trójglicerydy (MTC). Są one trawione i wchłaniane przez organizm w zupełnie inny sposób niż te zawarte przykładowo w smalcu. Dzięki temu nie przyczyniają się do zwiększenia poziomu złego cholesterolu i w konsekwencji rozwoju miażdżycy czy chorób serca. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko oleje kokosowe są bardzo tłuste, dlatego należy stosować je rozsądnie w czasie przygotowywania codziennych posiłków.
Rodzaje olejów kokosowych
W sklepach oleje kokosowe dostępne są zarówno w formie rafinowanej, jak i nierafinowanej. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto poznać ich charakterystykę i różnice między nimi, aby w pełni dopasować produkt do swoich potrzeb. Co ważne, mają pochodzenie roślinne, dlatego mogą być spożywane przez wegetarian i wegan, a także wszystkich osób dbających o zdrowie i szczupłą sylwetkę.
Oleje kokosowe nierafinowane mają w swoim składzie dużo więcej składników odżywczych, zachowują również mocniejszy aromat i smak orzechów kokosowych. Dzięki temu będzie idealny do przeprowadzania domowych zabiegów pielęgnacyjnych, przykładowo nawilżania i odżywiania skóry czy włosów. Warto jednak pamiętać o tym, że nierafinowane oleje kokosowe nie nadają się do użycia na ciepło, czyli do smażenia czy pieczenia. Można nimi jednak posmarować kromkę chleba zamiast masłem.
Równie popularne są oleje kokosowe rafinowane, które powstają w zaawansowanym procesie czyszczenia w trakcie produkcji. Są bardziej przetworzone, co pozbawia je charakterystycznego smaku i zapachu kokosa, a także większości składników odżywczych. W trakcie rafinacji, czyli procesów podgrzewania oleju do wysokich temperatur, zyskują jednak dużą większą trwałość oraz wyższą temperaturę palenia. Z tego względu rafinowane oleje kokosowe nadają się idealnie do smażenia i pieczenia. Nie przyniosą jednak efektów w pielęgnacji ciała.
Oleje kokosowe – właściwości zdrowotne
Co ważne, oleje kokosowe wpływają korzystnie na pracę mózgu dzięki zawartości trójglicerydów średniołańcuchowych, poprawiając jednocześnie funkcje poznawcze u osób chorych na Parkinsona i Alzheimera. Dzięki nim oleje kokosowe są trawione z pominięciem insuliny, dlatego spokojnie mogą go spożywać chorzy na cukrzycę i insulinooporność. Dodatkowo pomagają w utracie wagi i przyśpieszają procesy gojenia się ran, stymulując powstawanie nowego nabłonka i produkcję włókien kolagenowych.
Serdecznie zapraszamy na zakupy.