Kwas borowy (acidum boricum), określany także jako kwas borny, jest produktem znajdującym szerokie zastosowanie w medycynie oraz domowym zaciszu. Wykorzystywany jest jako składnik w wielu preparatach o działaniu odkażającym, przeciwgrzybicznym, przeciwpotnym oraz ściągającym. Dobrze wchłania się z uszkodzonej skóry i jest szeroko dostępny w sprzedaży, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością.
Kwas borowy - najważniejsze informacje
Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie kwasu borowego bez profesjonalnego nadzoru może doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlatego przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Czym dokładnie jest kwas borowy?
Warto wiedzieć, że kwas borny zalicza się do nieorganicznych związków chemicznych. Naturalnie w przyrodzie występuje pod postacią minerału o nazwie sassolin. Jego niewielkie ilości można czasem także znaleźć w niektórych roślinach lub w soli morskiej. Produkt gotowy jest dostępny do użytku w postaci proszku, z którego należy samodzielnie wykonać roztwór.
Stosowany jest przede wszystkim do celów medycznych ze względu na swoje działanie odkażające, ściągające i wysuszające, ale jest także szeroko wykorzystywany w przemyśle. Znajduje zastosowanie jako składnik wielu nawozów i farb, środków owadobójczych, a także preparat do garbowania skór i konserwant.
Kwas borowy do stosowania w celach leczniczych
Kwas borny jest przede wszystkim stosowany jako środek łagodzący w stanach zapalnych skóry, a także w zakażeniach grzybiczych, szczególnie narządów płciowych. Wykorzystuje się gotowe gałki dopochwowe, terapia trwa 14 dni i jest oceniana jako skuteczna.
Działanie produktu jest jednak dużo szersze - kwasem borowym leczy się także liczne schorzenia skóry, takie jak uciążliwy trądzik czy powracające wypryski. Lek pomaga na oparzenia i uszkodzenia naskórka czy stłuczenia. Co ważne, nie należy używać produktu na duże powierzchnie i rozległe rany. Jest to najbardziej popularne wykorzystanie produktu - ze względu na swoje właściwości można go z powodzeniem stosować w domowym zaciszu na oparzenia, rany i inne uszkodzenia naskórka.
Lek skutecznie działa także w kuracji stanów zapalnych dróg oddechowych oraz śluzówki nosa. Można stosować go również do przemywania oczu w stanach zapalnych spojówek czy powiek.
Kwas borny -przeciwwskazania do stosowania
Co ważne, leków zawierających kwas borowy nie zabrania się stosować u dzieci powyżej 10 roku życia, trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie i w ograniczonym zakresie. Nie zaleca się go jednak kobietom w ciąży, ponieważ może wywołać niepożądane skutki dla poczętych dzieci. Szczegółowe informacje zostały umieszczone na etykiecie i ulotce załączonej do produktów - należy ich bezwzględnie przestrzegać. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który udzieli porady i wskaże bezpieczne stosowanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Bardzo ważne jest także to, że kwas borowy może wchodzić w interakcje ze składnikami innych leków używanych na powierzchni błony skóry, przykładowo z koloidalnymi roztworami srebra, metenaminą oraz balsamem peruwiańskim. Nie powinien więc być z nimi stosowany.
Najczęściej występujące niepożądane skutki uboczne wynikające ze stosowania kwasu bornego to zaburzenia snu, uczucie przewlekłego zmęczenia, problemy trawienne i problemy z łaknieniem. Warto wiedzieć, że działa szkodliwie na wątrobę i nerki, dlatego nie powinien być użytkowany przez osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia tych narządów, szczególnie przez dzieci.
Stosunkowo rzadko występują objawy, takie jak drgawki, skurcze czy też problemy z oddawaniem moczu.
Bezpieczne dawkowanie kwasu borowego
Trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, że kwas borowy nie może być wykorzystywany dłużej niż 14 dni, ponieważ wtedy zaczyna mieć charakter toksyczny i szkodliwy dla naszego zdrowia. Dawkowanie i zastosowanie preparatu zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu ma być wykorzystywany, dlatego konsultacja lekarza lub farmaceuty jest tutaj kluczowa. Powinno się także zapoznać z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.
Szeroki wybór produktów i szybka dostawa
W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór różnego rodzaju produktów, które stosuje się w leczeniu. Każdy produkt jest wysokiej jakości i pochodzi od sprawdzonych producentów. Ceny pozostają konkurencyjne, a dostawa bezproblemowa i wygodna. Nasi eksperci z chęcią udzielą Państwu dodatkowych informacji - w przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.
Kwas borowy – najważniejsze informacje
Dzięki swoim właściwościom kwas borowy, określany także jako kwas borny, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, który naturalnie w przyrodzie występuje pod postacią minerału – sassolinu. Można znaleźć go również w niektórych roślinach czy w soli morskiej w niewielkich ilościach. Kwas borowy na rynku dostępny jest w postaci proszku do samodzielnego wykonania roztworu.
Zastosowanie kwasu borowego w medycynie
Kwas borowy wykazuje silne właściwości antyseptyczne, wysuszające, ściągające oraz przyśpieszające proces gojenia się ran. Dzięki temu wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek łagodzący stany zapalne skóry przy zakażeniach grzybicznych. Z tego względu służy do leczenia grzybicy pochwy i prącia, schorzeń skóry oraz trądziku. Kwas borowy jest również popularnym składnikiem preparatów na grzybicę paznokci i stóp.
Wspomaga regenerację naskórka po oparzeniach, uszkodzeniach czy stłuczeniach. Kwas borowy wykorzystywany jest w przypadku stanów zapalnych dróg oddechowych i śluzówki nosa oraz przemywania oka w przypadku zapalenia spojówek i powiek. Niektórzy wykorzystują go również do płukania gardła.
Ciekawostką jest fakt, że ze względu na swoje właściwości kwas borowy używany jest na nadpotliwość. Skutecznie wspomaga walkę z nadmierną potliwością stóp, która bywa bardzo niekomfortowa, zmniejszając wydzielanie się potu i neutralizując nieprzyjemny zapach. Dlatego możemy wsypać kwas borowy w postaci proszku do naszych butów czy skarpetek w celu pozbycia się tego problemu.
Co ważne, kwas borowy stosuje się jedynie zewnętrznie na niewielkich powierzchniach, ponieważ tylko wtedy jest bezpieczny dla naszego organizmu. W przypadku kontaktu z rozległymi ranami i błonami śluzowymi może zostać wchłonięty, działając toksycznie. Zalecane jest więc ostrożne użycie i stosowanie miejscowe.
Jak stosować kwas borowy?
Preparat dostępny jest w formie proszku przeznaczonego do samodzielnego wykonania roztworu o stężeniu 1-3%. Możemy przemywać nim zranione lub chore miejsca lub też przygotowywać nasiadówki w przypadku schorzeń narządów intymnych. Natomiast kwas borowy pod postacią proszku możemy wykorzystywać jako naturalny środek do zwalczania nadmiernej potliwości stóp. Cena kwasu borowego jest naprawdę korzystna – za jedno opakowanie zapłacimy tylko kilka złotych.
Kwas borowy – przeciwwskazania
Kwas borowy nie może być stosowany przez dzieci poniżej 11 roku życia i kobiety w ciąży. Równie ważną informacją jest fakt, że kwas borowy może wchodzić w reakcje z balsamem peruwiańskim, metenaminą i koloidalnymi roztworami srebra, dlatego najlepiej nie stosować ich razem na skórze.
Nieumiejętne stosowanie kwasu borowego lub jego zbyt duże ilości mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak między innymi problemy trawienne, uczucie zmęczenia czy zaburzenia snu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby przed użyciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a także zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Serdecznie zapraszamy na zakupy.