99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam29280Nie polecam77

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (FedEX) już od 80,00 zł.
Filtruj
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

GLICERYNA ROŚLINNA + GLIKOL PROPYLENOWY FARMAC 2L

GLICERYNA ROŚLINNA + GLIKOL PROPYLENOWY FARMAC 2L
GLICERYNA ROŚLINNA + GLIKOL PROPYLENOWY FARMAC 2L

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 48 godzin

Cena: 42,99 zł
szt.

GLICERYNA ROŚLINNA + GLIKOL PROPYLENOWY FARMAC 2X500ml

GLICERYNA ROŚLINNA + GLIKOL PROPYLENOWY FARMAC 2X500ml
GLICERYNA ROŚLINNA + GLIKOL PROPYLENOWY FARMAC 2X500ml

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 48 godzin

Cena: 29,99 zł
szt.

Glikol propylenowy farmaceutyczny 1l 99,9%

Glikol propylenowy farmaceutyczny 1l 99,9%
Glikol propylenowy farmaceutyczny 1l 99,9%

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 48 godzin

Cena: 31,99 zł
szt.

Glikol - najważniejsze informacje

Glikol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych czyli dioli. Wyróżnia się kilka rodzajów glikoli, choć potocznie dla wszystkich stosowana jest jedna nazwa - odróżnia je odmienna ilość atomów węgla i wodoru, a także charakteryzują się innym zastosowaniem i toksycznością. Warto więc wiedzieć, że wyróżniamy glikol etylenowy (1,2 – etanodiol), glikol propylenowy (1,2 - propanodiol), glikol dietylenowy (DEG) oraz glikol monoetylenowy (MEG). Znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu, dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Właściwości i zastosowanie glikolu etylenowego

Jako bezbarwna i bezzapachowa ciecz glikol etylenowy charakteryzuje się słodkawym zapachem. W swojej cząsteczce zawiera dwie grupy hydroksylowe, skąd wywodzi się nazwa systematyczna glikolu - 1,2 – etanodiol. Znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w chłodniczym, dlatego glikol etylenowy wykorzystywany jest do zapobiegania w zimie zamarzaniu silnika w autach i chłodzenia podczas wysokich temperatur w lecie. Ponadto służy jako chłodziwo w urządzeniach takich jak sprężarki gazu, systemy grzewcze oraz systemy wentylacji i klimatyzacji.
Warto także wiedzieć, że glikol etylenowy stosuje się jako surowiec do produkcji między innymi włókien poliestrowych do ubrań, tapicerki, poduszek i dywanów, włókien szklanych stosowanych w różnych produktach (narty wodne, wanny i piłki do kręgli) oraz żywic z politereftalanu etylenu, które są stosowane w foliach opakowaniowych i butelkach. Co ciekawe, większość z tych produktów jest opłacalnych w produkcji i energooszczędnych, nadając się także do recyklingu.
Należy pamiętać, że jest on toksyczny dla człowieka, wchłaniając się przez skórę, drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Stanowi zagrożenie dla zdrowia a nawet życia, dlatego pod żadnym pozorem nie należy go spożywać, dobrze jest także zachować dużą ostrożność.

Glikol propylenowy – właściwości i zastosowanie

Drugim najczęściej spotykanym rodzajem glikolu jest glikol propylenowy - bezbarwna, bezwonna i oleista substancja. o słodkawym smaku oraz wysokiej lepkości. Rozpuszcza się w wodzie, acetonie i chloroformie. Glikol propylenowy znajduje powszechne zastosowanie jako dodatek do żywności, który poprawia jej wygląd, smak czy trwałość. Stosuje się go jako środek zapobiegający przywieraniu do siebie składników żywności lub tworzeniu się grudek, rozpuszczający barwniki czy przeciwutleniacze, przedłużający okres przydatności żywności do spożycia, utrzymujący żywność na stałym, odpowiednim poziomie wilgoci, zapobiegając wysychaniu oraz zagęszczający.

Glikol propylenowy wykorzystywany jest również jako składnik produkcji kosmetyków oraz jako rozczynnik nadający im pożądaną konsystencję emulsji i nawilżający skórę. Wśród nich znajdują się głównie szampony i odżywki do włosów, dezodoranty, kremy i balsamy nawilżające, żele do mycia twarzy oraz preparaty do golenia.

Co ciekawe, glikol propylenowy może być stosowany również w procesie produkcji takich produktów przemysłowych, jak e-papierosy, farby i środki do rozmrażania, a także w szeroko pojętym chłodnictwie. Ten sam rodzaj glikolu dodaje się jako element leków w roli rozczynnika, czyli płynu, w którym można rozprowadzić składnik czynny leku - stosowany w formie preparatu doustnego jak i kremu. Ważne jest to, że nie wpływa on na stan naszego organizmu.

Glikol etylenowy i propylenowy - porównanie

Ponieważ glikol etylenowy jest bardzo toksyczny, zostaje coraz bardziej wyparty przez propylenowy. W obecnych czasach bardzo ważny jest także fakt, że ten drugi związek chemiczny jest bardziej przyjazny dla środowiska i to nie tylko w momencie wykorzystywania czy utylizacji, ale także podczas produkcji, co czyni go bezpiecznym. Nie jest również szkodliwy dla żywności ani gleby, przez co jest bardziej popularny.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wysokiej jakości glikol pochodzący wyłącznie od sprawdzonych producentów, co gwarantuje, że spełnia on określone normy bezpieczeństwa. Proponujemy szeroki wybór produktów, dzięki czemu znajdą Państwo u nas to, czego szukają. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl