99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam28160Nie polecam78

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (FedEX) już od 80,00 zł.

Dlaczego resweratrol nazywany jest eliksirem młodości?

Dlaczego resweratrol nazywany jest eliksirem młodości?

Mówi się, że Francuzi żyją długo dzięki piciu wina. Według podań ludowych to nie z powodu alkoholu nie mają wielu problemów z sercem. Resweratrol to substancja chemiczna występująca w winogronach, która nie wytrąca się podczas fermentacji, dlatego czerwone wino może być prawdziwym eliksirem młodości.

Resweratrol - występowanie

Wszystkie rozwiązania z zakresu medycyny naturalnej spotykają się ze sceptycyzmem badaczy. Szukają oni dowodów na to, że dana substancja lub terapia działa. Stworzyli eksperyment z udziałem osób starszych, które raz dziennie wypijały kieliszek czerwonego wina, obalając mit długowieczności związany ze spożywaniem czerwonego wina we Francji. 

Badanie nie przyniosło rewolucji, a resweratrol zawarty w winogronach, gdzie jest najbardziej rozpowszechniony, okazał się nieskuteczny. Badacze zwrócili jednak uwagę na ważną kwestię: tym, co zmienia życie ludzi, nie jest pojedynczy składnik, ale raczej cała dieta.

Samo czerwone wino jest niewystarczające. Zdecydowanie najpewniejszym źródłem tej substancji są winogrona, spożywane w stanie nieprzetworzonym. Inne pozycje na liście rzeczy zawierających eliksir młodości to m.in:

  • truskawki
  • borówka amerykańska
  • czarna porzeczka,
  • orzechy,
  • kakao i czekolada,
  • skórki pomidorów.

Są to, oczywiście, naturalne źródła tej substancji. Resweratol w postaci tabletek staje się coraz bardziej popularny w sklepach ze zdrową żywnością, a dla osób, które niechętnie przyjmują suplementy w jakiejkolwiek postaci, dostępne są krople z kwasem resweratolowym.

Resweratrol - właściwości i działanie wewnętrzne

Resweratrol ma najkorzystniejszy wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wynika to z hamowania agregacji płytek krwi, co zapobiega tworzeniu się śmiertelnych zakrzepów. Obniża on również wchłanianie złego cholesterolu (LDL), co ma znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka zawału serca i choroby wieńcowej. Stwierdzono również obniżenie ciśnienia krwi po spożyciu.

Kolejną zaletą resweratrolu jest jego zdolność do utrzymywania równowagi energetycznej. To z kolei pomaga w zapobieganiu dolegliwościom dietozależnym, takim jak otyłość. Dzieje się tak, ponieważ wspomaga on degenerację komórek tłuszczowych.

Ma również wpływ na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca. Resweratrol wspomaga skuteczność chemioterapii, a także hamuje rozprzestrzenianie się nowotworów i powstawanie przerzutów poprzez zwiększenie skuteczności chemioterapii. Może nawet spowolnić wzrost i rozprzestrzenianie się istniejących nowotworów złośliwych. Jest silnym przeciwutleniaczem, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych (w tym choroby Alzheimera).

Resweratrol w winie

Resweratrol jest wytwarzany przez niektóre rośliny w odpowiedzi na ataki grzybów lub pod wpływem czynników stresowych, takich jak susza, promieniowanie UV lub uszkodzenie tkanek.

Resweratrol można również znaleźć w roślinach uprawianych w klimacie tropikalnym. Ten związek chemiczny jest również wytwarzany podczas fermentacji skórek winogron, dlatego czerwone wino, a zwłaszcza Merlot, jest jego doskonałym źródłem, ponieważ ma dłuższy kontakt ze skórkami podczas procesu fermentacji niż wino białe.

Zawartość resweratrolu w czerwonym winie wynosi średnio około 1,9 mg na litr. Pinot Noir, St. Laurent, Merlot i Blaufränkisch to wina czerwone o największej zawartości resweratrolu. Świeże winogrona i sok winogronowy mogą być stosowane przez dzieci i osoby niepijące, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych minerałów.

Resweratrol na cholesterol

Aby zrozumieć, w jaki sposób resweratrol wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy, musimy przyjrzeć się procesom, które przyczyniają się do jednej z jego najczęstszych dolegliwości - miażdżycy. Niewłaściwe odżywianie, brak ćwiczeń fizycznych i palenie tytoniu - wszystkie te czynniki odgrywają rolę w powstawaniu chorób układu krążenia.

Początkowo choroby prowadzą do wzrostu szkodliwego cholesterolu i uszkodzenia naczyń krwionośnych. To z kolei wywołuje stan zapalny i aktywację płytek krwi. Płytki miażdżycowe odkładają się w uszkodzonych obszarach naczyń, zwężając ich światło i powodując sztywność. Resweratrol ma szeroki zakres korzyści przeciwzapalnych, które obejmują nie tylko obniżenie wchłaniania złego cholesterolu.

Resweratrol w kosmetyce

Resweratrol, jak każda substancja o działaniu przeciwstarzeniowym, przyciągnął uwagę producentów kosmetyków. Jego działanie zostało zweryfikowane przez szereg eksperymentów, dlatego możemy śmiało stwierdzić, że posiada on właściwości antyoksydacyjne, co wynika z jego zdolności do eliminowania wolnych rodników z organizmu i ograniczania ich skutków. W rezultacie chroni komórki skóry przed obumieraniem.

Jeśli chodzi o regenerację, resweratrol jest również całkiem dobry. Ma on właściwości regenerujące, ujędrniające i przeciwzapalne. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który powoduje powstawanie zmarszczek i zmniejsza elastyczność skóry.

Resweratrol jest dobrym składnikiem kosmetycznym, ale nie zaleca się stałego spożywania czerwonego wina. Może to prowadzić do nieprzewidzianych problemów i nie przynieść obiecywanych korzyści. Stosowanie preparatów oferowanych przez producentów w postaci tabletek lub płynów jest znacznie rozsądniejsze niż stosowanie resweratrolu w produktach spożywczych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl