Ashwagandha - ważna roślina w medycynie ajurwedyjskiej
Jedną z ważniejszych roślin w medycynie wschodniej jest właśnie ashwagandha (szczególnie w Ajurwedzie, czyli "sztuce życia"), która jest zielonym krzewem uprawianym głównie w strefie subtropikalnej i rzadziej w klimacie umiarkowanym. Można spotkać się z innymi nazwami, takimi jak żeń-szeń indyjski, witania ospała (Withania somnifera) czy śpioszyn lekarski - wszystkie odnoszą się właśnie do ashwagandhy. Co ważne, dzięki wielu badaniom naukowym i potwierdzonym właściwościom prozdrowotnym, znalazła ona również uznanie w tradycyjnej medycynie zachodniej.
W ciągu ostatnich kilku lat stała się bardzo popularna na całym świecie - w suplementach diety stosuje się przede wszystkim korzeń ashwagandhy. Największym zainteresowaniem cieszy się ekstrakt z korzenia ashwagandhy, a także w formie sproszkowanej czy wyciągu. Surowcem leczniczym są również owoce i liście indyjskiego żeń-szenia.
Ashwagandha – właściwości prozdrowotne witanii ospałej
Ashwagandhę stosowano od wielu stuleci w medycynie ajurwedyjskiej przede wszystkim jako środek wykazujący pozytywne działanie na schorzenia, takie jak artretyzm, zapalenie oskrzeli czy gruźlica, a także w przypadku problemów ze snem, przewlekłej czkawki czy zaburzeniach cyklu miesiączkowego.
Obecnie jest wykorzystywana przede wszystkim ze względu na swoje właściwości uspokajające. Badania pokazały, że ashwagandha niweluje niepokój i łagodzi stres, wykazując korzystne działanie na układ nerwowy jako element zróżnicowanej diety. Wstępne badania, które wymagają kontynuacji pokazują, że wyciąg z korzenia ashwagandha wykazuje potencjał w poprawie ogólnej wydolności organizmu, procesów regeneracyjnych i funkcji poznawczych.
Warto więc wiedzieć, że ashwagandha wykazuje działanie regeneracyjne ze względu na obecność unikalnych związków, m.in witanolidów czy glikowitanolidów. Zielona część rośliny ma działanie antybakteryjne i antynowotworowe, zawierając w sobie witanolidy. Natomiast korzeń witanii ospałej zawiera glikowitanolidy, które wykazują działanie adaptogenne, czyli wzmacniające odporność organizmu. Oprócz tego żeń-szeń indyjski zawiera także saponiny i alkaloidy.