Algi morskie - najważniejsze informacje
Wodorosty, czyli inaczej algi morskie mogą mieć od kilku milimetrów aż do kilku metrów długości. Różnią się między sobą także kolorem w zależności od tego, na jakiej głębokości rosną w morzu - wyróżniamy zielenice (kolor zielony), krasnorosty (barwa czerwona) i brunatnice (kolor brunatny). Co ciekawe, barwa wpływa także na posiadane przez nie właściwości zdrowotne.
Algi morskie są przyswajalne przez organizm człowieka i nadają się do spożycia, wykorzystywane są w dużym stopniu w przemyśle spożywczym - przede wszystkim w Azji, ale także coraz częściej w innych rejonach świata. Oprócz tego używa się ich w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym do wyrobu różnego rodzaju suplementów diety, środków leczniczych czy preparatów kosmetycznych. Jest to przede wszystkim bogate źródło cennych witamin i minerałów, ponieważ algi zawierają wiele cennych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzięki temu w ostatnich latach zyskały miano "super-żywności". Spotkamy je również pod nazwą spirulina czy chlorella.
Prozdrowotne właściwości alg morskich
Jako stały element codziennej diety lub też okazjonalny dodatek do potraw, algi mają przyswajalność do spożycia w postaci gotowej na poziomie 85-95%. Co bardzo ważne, charakteryzują się wysoką zawartością cennych witamin A, C, E, D i K, a także witamin z grupy B - są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponadto zawierają w sobie wartościowe białko, beta-karoten, magnez, potas, cynk, fosfor, wapń, żelazo, jod oraz miedź i mangan.
W obecnych czasach cenione są szczególnie za właściwości oczyszczające organizm, co jest bardzo ważne dla osób będących przewlekle na lekach, palących lub żyjących w dużym stresie. Stymulują ponadto układ immunologiczny i przyczyniają się do wzmocnienia odporności, działają osłonowo na błonę śluzową żołądka oraz poprawiają trawienie, regulując gospodarkę cukru we krwi i poziom cholesterolu.
Algi dostępne są często w suplementach diety jako preparaty wspomagające odchudzanie, ponieważ zawierają duże ilości błonnika i jodu, które zapobiegają wchłanianiu się tłuszczów, sycą i regulują pracę jelit, jednocześnie przyspieszając rozpuszczanie się tkanki tłuszczowej. Wartości odżywcze wodorostów mówią więc same za siebie.
Algi morskie w kosmetyce
Glony morskie w produkcji kosmetyków używane są przede wszystkim jako składnik wielu preparatów do pielęgnacji skóry, ponieważ pobudzają regenerację, działają przeciwutleniająco i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiając jej wygląd. Mikroelementy w nich zawarte wzmacniają i ujędrniają naczynka, a także opóźniają procesy starzenia. Znajdziemy je więc przede wszystkim w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała, takich jak kremy, maseczki i balsamy.
Jak włączyć wodorosty do swojej kuchni?